Pravý Holandský Sýr Gouda

Pravý Holandský Sýr Gouda

Gouda
Gouda

V nabídce sýrů vinotéky Pampinus na Proseku nesmí chybět samozřejmě ani světoznámý holandský sýr Gouda, typický svou žlutou barvou, mírně oříškovou vůni a také nepravidelnými dírkami.

Gouda je farmářský sýr a pochází (jak již jeho jméno jednoznačně napovídá) z holandského města Gouda. Farmářský sýr, to znamená, že je výráběný přímo na farmě, bez chemických přísad a z kvalitního čerstvého mléka tamních soukromých krav. Proto má sýr ojedinělou plnou chuť, která je typická pro pravý Goudský farmářský sýr a zároveň je známý po celém světě.

Sýr má obsah tuku kolem 50% a je bohatý na vitamíny a kalcium. Vyjímečně zdravý je i kozí sýr, pochází také z Goudy a je vyroben z pasterizovaného mléka, protože kozí mléko bez pasterizace, se rychle kazí.

Trvanlivost a uskladnění

Sýr je prodáván tradičním způsobem – jak se u nás říká – „čerstvě od nože“. Je ručně odkrojen a zabalen do speciálně vyrobeného balicího papíru na sýry. Sýr, který je tímto způsobem zabalen, se dá bez problémů uskladnit v lednici 2 týdny. V případě kdyby náhodou vznikla předce jenom nějaká plíseň, nebojte se, po odkrojení nevhodné části můžete dál sýr bez problémů konzumovat. Sýry mají z hygienických důvodů parafínovo-plastikový obal. Tento obal odstraňujte, poněvadž je nepoživatelný, ale kůrka pod obalem již ano.

zdroj: www.holandskysyr.cz, foto: Wikipedia